Post navigation
Семінар викладачів класу композиції
Композиторськими секретами поділився
Володимир Птушкін
17 листопада 2014
Сьогодні викладачі класу композиції мали чудову нагоду поспілкуватися з професором Харківського національного університету мистецтв ім. І.П.Котляревського, народним артистом України, заслуженим діячем мистецтв України Володимиром Михайловичем Птушкіним. У відповідності до теми семінарського заняття мова йшла про роботу над художнім образом у класі композиції. Приймаючою стороною стала Харківська обласна організація Національної спілки композиторів України, у приміщенні якої й проходило заняття.
ПРО КОМПОЗИТОРА
Володимир Птушкин народився в 1949 році в Луганську. Закінчив Харківський інститут мистецтв у 1972 році – фортепіанний факультет (клас доц. Р. Попкової), в 1973 році – композиторський (клас проф. Д. Клебанова). З 1972 по 2002 працював музичним керівником Харківського академічного драматичного театру ім. О.С. Пушкіна, з 1992 року займається педагогічною діяльністю в Харківському національному університеті мистецтв ім.І. Котляревського. Сьогодні В.М. Птушкін обіймає посаду професора кафедри композиції та інструментовки і спеціального фортепіано. Народний артист України, заслужений діяч мистецтв України, лауреат багатьох міжнародних конкурсів і премій.
ПРО ТВОРЧІСТЬ
Композиторові Володимиру Птушкіну підвладні різні композиторські стилі та напрями. У його доробку камерно-інструментальні, вокальні, симфонічні, хорові твори, театральна музика, дитячі твори, пісні, представлен оперний жанр. При цьому особливе місце належить фортепіанній музиці. А за його велику прихильність до дитячої пісенної творчості композитора заслужено називають «українським Шаїнським».
Музика В.М. Птушкіна звучить у кращих залах Києва, Москви, Одеси, на авторитетних міжнародних музичних фестивалях (Володимира Крайнєва в Харкові (як обов’язкові), пам’яті Володимира Горовиця в Києві, ім. Дмитра Шостаковича в Москві та ін.); її виконують у різних країнах світу – Чехії, США, Словенії, Ватикані, Росії, Польщі, Сербії, Франції, США, Німеччині, Швейцарії, Македонії, Угорщині. Крім того, її виконує й сам автор, виступаючи на концертах як піаніст та концертмейстер.
ПРО ПОРАДИ КОЛЕГАМ
Півторагодинна розмова людей, які захоплені композиторською діяльністю, була цікавою і корисною. Поради маститого композитора, який має великий досвід роботи з учнями шкіл естетичного виховання, музичного училища та університету мистецтв, носили практичний характер і підкріплювалися конкретними прикладами.
Володимир Михайлович зосереджував увагу колег на необхідності врахування індивідуальних можливостей кожного учня, обов’язкового використання у роботі аналізу музичного твору. Особливі рекомендації стосувалися необхідності розвитку творчої фантазії учнів, знайомства їх з культурними надбаннями людства у різних сферах мистецтва, навчанню їх бачити оточуючий світ та відчувати його духовну складову.
У ході семінару звучали твори Жанни Колодуб, Валентина Сільвестрова, представників польської музичної культури, які пишуть дитячу музику. Чудовою ілюстрацією теоретичної частини розмови слугувала авторська музика В.М. Птушкіна. Крім живого виконання увазі аудиторії були представлені аудіозаписи його творів у виконанні дитячого хору Національного радіо під керівництвом Тетяни Копилової. Зокрема, прозвучали 11 пісень з широко відомого вокально – хорового циклу “В Стране Вообразилии”.