БОРИСЕВИЧ Ж.В.

Методист навчально-методичного центру підвищення кваліфікації працівників культосвітніх закладів

 

БОРИСЕВИЧ  ЖАННА  ВІКТОРІВНА

 

ОБЛАСНІ  СЕКЦІЇ:

 

Викладачів музично-теоретичних дисциплін

(сольфеджіо, української і зарубіжної музичних літератур)

 

*      *      *

 

Викладачів хорових дисциплін

 

*      *      *

 

Викладачів з класу композиції

 


 

МІЖНАРОДНІ  ЗВ’ЯЗКИ

 Обласного навчально-методичного центру підвищення кваліфікації працівників культосвітніх закладів

 

    З початку свого існування (2000 рік) Обласний навчально-методичний центр активно здійснює міжнародні науково-методичні, творчі зв’язки з установами та діячами мистецтва і культури різних країн. Міжнародні зв’язки динамічно розвиваються за напрямками: співпраця з виконавцями на музичних інструментах, музикознавцями, музичними педагогами, працівниками музеїв, бібліотек; консультативна робота з питань методики викладання навчальних дисциплін в школах естетичного виховання; публікації в збірниках міжнародних конференцій, закордонних часописах («Музыкальное просвещение», «Музыка в школе») тощо.

 

    Багаточисельні міжнародні зв’язки перш за все пов’язані зі співпрацею в галузі музичної педагогіки. Такі зустрічі відбуваються щорічно.

 

    На засіданні обласного методичного об’єднання викладачів оркестрових духових та ударних інструментів, яке очолював методист Ігор Васильович Брюх, майстер-клас проводив Ігор Шахман – директор і соліст Ванкуверського симфонічного оркестру (штат Вашингтон, Сполучені Штати Америки), професор університету м. Портленд. Ця творча зустріч з викладачами шкіл естетичного виховання, студентами Харківського музичного училища ім. Б.М. Лятошинського, Харківського національного університету мистецтв ім. І.П. Котляревського та юними музикантами, що обрали спеціальність «Кларнет», викликала великий інтерес і схвальні відгуки митців.

 

    Також, по запрошенню Обласного навчально-методичного центру, до нашого міста на Обласний конкурс юних гітаристів імені В. К. Петрова завітав відомий гітарист, композитор, аранжувальник Віталій Кісь. Учень талановитого харківського педагога В.К. Петрова, В. Кісь став виконавцем високого рівня. Віталій плідно співпрацює з легендарним грецьким співаком Демісом Руссосом, естрадними колективами народного артиста Російської Федерації Олександра Малініна, Наталії Ветлицької, Алсу тощо. Витончений мелодизм, філігранна техніка, особиста привабливість та інтелігентність характеризують Віталія Кіся як високого професіонала своєї праці. В. Кісь брав участь в урочистих заходах відкриття та закриття і нагородження лауреатів Обласного конкурсу юних гітаристів імені В.К. Петрова, був його спонсором. Цей факт безумовно підвищив престиж конкурсу. В. Кісь подарував в фонд Обласного навчально-методичного центра компактдиски, відеодиск «Різдвяний концерт» з записом власних пісень та інструментальних композицій.

 

    У дарунок Центру з Казані (Республіка Татарстан, РФ) надійшли нотні збірники для гітари «24 прелюдії», «П’єси і обробки татарських народних пісень» та компактдиск «Музыка на песке» Віталія Харісова. В. Харісов – професійний композитор, автор симфонічних і камерних творів, заслужений діяч мистецтв Республіки Татарстан, доцент Казанської державної консерваторії імені Н.Г. Жиганова. Особливе місце в його творчості займає музика для гітари. Це твори крупної форми, обробки народних мелодій, вокальні твори у супроводі гітари. Творам притаманна яскравість гармонійних зворотів, свобідне почуття стилю і ясність форми. Викладачі харківських шкіл проявили інтерес до творчості В. Харісова і поповнили репертуар учнів його п’єсами.

 

    Яскравою подією в роботі обласної секції викладачів гітари (керівник секції – методист ОНМЦ І.В. Брюх) стали зустрічі з Євгеном Алєшніковим. Є. Алєшніков – заслужений працівник культури Російської Федерації, гітарист, диригент, професор кафедри народних інструментів Бєлгородського державного інституту культури і мистецтв, лауреат премії фонду «Російське музичне мистецтво» «Золотий талант» – по запрошенню адміністрації ОНМЦ неодноразово брав участь в заходах Центру. Це участь в роботі журі Обласного конкурсу юних гітаристів імені В. К. Петрова, в майстер-класах, курсах підвищення кваліфікації для викладачів гітари шкіл естетичного виховання.

 

    Активно працює у напрямку міжнародних зв’язків обласна секція музично-теоретичних дисциплін. Завжди корисними і цікавими становляться семінарські заняття викладачів сольфеджіо і музичної літератури, які проводить завідувачка теоретичним відділом Відяєвської дитячої музичної школи (Мурманська область, РФ) Леся Василівна Маловик. Донька видатного харківського музичного педагога, заслуженого працівника культури України Галини Артемівни Смаглій, талановита, творча людина, Л.В. Маловик знайомить харківських викладачів з власним досвідом роботи в дитячій музичній школі, а також з передовими методиками викладання музично-теоретичних дисциплін російських викладачів. До речі, Леся Василівна є співавтором підручника для музичних училищ «Основи теорії музики», автором методичних розробок і публікацій. Викладачі Харківщини завжди ради зустрічам з Л.В. Маловик, на яких педагоги обговорюють проблеми музичного виховання, розповідають про методичну роботу та творчу діяльність в ДМШ. У січні 2011 року відбулась зустріч з завідувачкою теоретичним відділом московської дитячої музичної школи імені М. Рубінштейна Оленою Борисівною Журовою. Тема семінарських занять – інновації у викладанні музично-теоретичних дисциплін в школах естетичного виховання.

 

    Приємно, що за методичною допомогою до нас приїжджають музиканти-педагоги не тільки з різних куточків України, але із-за кордону. Так, до нас завітала директор Байконурської дитячої музичної школи № 2 (Казахстан) Людмила Іванівна Глущенко. Музикант з багаторічним стажем педагогічної роботи, досвідчений адміністратор, Л.І. Глущенко розповіла про досвід навчально-методичної діяльності, розвиток матеріально-технічної бази Байконурської дитячої музичної школи у сучасних умовах та отримала від ОНМЦ нотні збірки, методичні посібники тощо.

 

    У 2009 році в Празі відбулась V Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні вимоги науки – 2009». За результатами роботи секції «Педагогіка» виданий збірник публікацій. У статті «Організаційні аспекти розвитку творчих здібностей дітей на регіональному рівні» І.М. Толочко підкреслює, що розвиток творчих здібностей учнів здійснюється завдяки державній системі культурного і естетичного виховання дітей шляхом проведення відповідних навчально-методичних заходів для учнів, викладачів та адміністрації шкіл естетичного виховання. У квітні 2009 року діячі науки провели в Софії V Міжнародну науково-практичну конференцію «Основні проблеми сучасної науки». Стаття І.М. Толочко у збірнику конференції присвячена тенденціям розвитку освіти у мистецьких закладах. У 2010 року Перемишль став центром проведення VI Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми сучасних наук – 2010». У збірнику заходу опублікована стаття І.М. Толочко «З досвіду організації та проведення олімпіад з історії образотворчого мистецтва». Результати заходів ОНМЦ свідчать про їх сприяння всебічному гармонійному розвитку особистості учнів, формуванню у них бачення національного мистецтва в контексті всесвітнього.

 

    Цікавою, своєрідною формою спілкування стала кореспонденція методиста Жанни Вікторівни Борисевич з музичними музеями країн Європи: Польщі, Угорщини, Чехії, Німеччини, Австрії, Франції, Іспанії. Листування стосується досвіду методичної роботи в галузі музичної педагогіки, а саме обласних олімпіад із зарубіжної музичної літератури для учнів шкіл естетичного виховання. За останні роки відбулись обласні змагання з історії музики XVII-XVIII століть; олімпіади, присвячені ювілеям Йозефа Гайдна, Вольфганга Амадея Моцарта, Фридеріка Шопена тощо. Так, наприклад, в Будинок Йоганна Себастьяна Баха (Bachhaus), що знаходиться у місті Айзенах (Федеративна Республіка Німеччина) надіслана публікація «И.С. Бах: поэтическая антология с вопросами и заданиями для ДМШ и ДШИ». «Поетична антологія» видана Обласним навчально-методичним центром, а потім надрукована в загальноросійському інформаційно-аналітичному часопису «Музыкальное просвещение» (Москва). Збірка віршів потрібна в роботі викладачів як методичний матеріал для проведення вікторин, олімпіад, музично-поетичних заходів. Від адміністрації та співробітників бібліотеки Будинку Баха Маргіт Лейз, Сільвії Хохкірх, Хелен Хенкель надійшли листи з подяками за публікацію (вона визвала велику зацікавленість науковців) та побажанням подальших творчих успіхів. «Поетична антологія» також знаходиться у бібліотеці Архіву Йоганна Себастьяна Баха (Bach-Archiv Leipzig) у Лейпцигу (Німеччина). Керівник бібліотеки Крістіна Функ-Кунат прислала подяку за «Поетичну антологію». Bach-Archiv Leipzig – всесвітньо признаний науково-дослідницький, історичний центр вивчення творчої спадщини композитора, де зібрані рукописи Й.С. Баха, його речі, старовинні музичні інструменти.

 

    У часописі «Музыкальное просвещение» були опубліковані питання Харківської олімпіади з музичної літератури «Вольфганг Амадей Моцарт» та збірка віршів «Поетична Моцартіана». Під час поїздки в Австрію Ж. В. Борисевич подарувала цей випуск Будинку Моцарта (Mozarthaus) у місті Зальцбург. В знак пошани від адміністрації Будинку Моцарта для Ж. В. Борисевич була проведена персональна екскурсія по залах Будинку. Гідом став мешканець Зальцбурга, досвідчений краєзнавець, філолог Петер Штаудінгер.

    Адресатами публікації «Вопросы и задания по теме «Жизнь и творчество Йозефа Гайдна» у часопису «Музыкальное просвещение» є австрійські музеї: Резиденція Гайдна у місті Відені, Музей Гайдна у місті Айзенштадті, Будинок Гайдна в Рорау, а також музей «Обласна історична виставка і меморіальна зала Й. Гайдна» в угорському місті Фертьод, де колись працював композитор.

 

    У березні 2011 року ОНМЦ організував Обласну науково-практичну конференцію «Ф. Шопен і Україна: культурні зв’язки, педагогіка, виконавська практика». На конференцію завітали почесні гості: генеральний консул республіки Польща у місті Харків Ян Гранат та президент Харківського товариства польської культури Юзефа Чернієнко. За підсумками конференції Центром видана збірка статей. Екземпляр видання був надісланий поштою на ім’я Ярослава Галана, директора Польського інституту в Києві. Польський інститут є структурним підрозділом Міністерства закордонних справ республіки Польща. Експерт з програмної діяльності Польського інституту Олена Бабій проінформувала у листі, що збірка «знайшла своє місце у ресурсному центрі Польського інституту». Через тиждень до Харкова прийшла бандероль: навчальна книга «Фридерік Шопен» с компактдиском творів композитора у виконанні лауреатів Міжнародних конкурсів. Під час проведення Обласного «Вересневого тижня – 2011» викладачам шкіл естетичного виховання – авторам публікацій презентовані компактдискиауково-практичної конференції ворів Ф. навчання в системі підвищення кваліфікаціїдяться у харкові.ичних дисциплінавний методичн. Видання «Ф. Шопен і Україна» було відправлено до музеїв Ф. Шопена у Варшаві та Сталевої Волі. Від імені куратора Музею Шопена Алісії Кнаст надійшла подяка за матеріали та слова пошани за пам’ять. Співробітник музею Шопена Віолетта Скжижевська повідомила, що публікації стали «цінним поповненням бібліотечних фондів музею». Методичний комплект («Ф. Шопен і Україна», вікторина і вірші про Шопена в часопису «Музыкальное просвещение», стаття О. Аннічева «Вспоминая Шопена» у харківської газеті «Время» про олімпіаду з творчості композитора) був надісланий до Музею романтичного життя, який знаходиться у місті Паріж. Відповідь надіслала Президент друзів Музею романтичного життя Соланж Тьєррі. Пані С. Тьєррі подякувала за матеріали та проінформувала, що кореспонденція передана у бібліотеку Музею. Ще однією приємною подією стало спілкування «на тему Шопена» з Габрієлем Кетгласом Оліном, директором Музею Ф. Шопена і Жорж Санд у місті Вальдемоза, острів Майорка, Іспанія. Пан Г.К. Олін висловив слова подяки за публікації, надіслав у дарунок ОНМЦ бандероль з виданнями Музею. Це твори письменниці: роман «Спірідіон», її проза «Зима на Майорці», які написані під час перебування на Майорці; роман «Картезіанський монастир у Вальдемозі. Жорж Санд і Шопен на Майорці», набір фотокарток з інтер’єрами келій музею і живописними краєвидами Вальдемози.

 

    Також публікації, присвячені життю та творчості видатних російських композиторів М.І. Глінки та М.А. Римського-Корсакова, передані Державному центральному музею музичної культури імені М.І. Глінки (Москва), на батьківщину М.І. Глінки в Музей-садибу селища Новоспаського Смоленської області, в Меморіальний музей-квартиру М.А. Римського-Корсакова у Санкт-Петербурзі, на батьківщину М.А. Римського-Корсакова в Державний меморіальний будинок-музей у місті Тихвін Ленінградської області. Директор Державного меморіального будинку-музею Римського-Корсакова Елен Бордовська у листі відмічає, що співробітники музею будуть використовувати методичні матеріали ОНМЦ у своїй роботі зі школярами по програмі Музичного абонементу, який проводиться Будинком-музеєм. Адміністрація музею запрошує відвідати з візитом Тихвін, зокрема Будинок Римського-Корсакова. Окремим випуском часопису «Музыкальное просвещение» стала методична розробка Ж.В. Борисевич «400 вопросов викторины по музыкальной литературе для детских музыкальных школ и школ искусств». Питання «400 вопросов» цитуються в сценарії конкурсного заходу «М.І. Глінка» московських вчителів у часопису «Музыка в школе».

 

    Публікації про Харківські олімпіади з музичної літератури зберігаються не тільки в бібліотеках України, але і в обласних універсально-наукових бібліотеках Калінінграда, Рязані, Челябінська, Іркутська, в Національній бібліотеці імені О.С. Пушкіна Республіки Мордовія, в бібліотеках Варшавського музичного університету ім. Ф. Шопена, Московської державної консерваторії ім. П.І. Чайковського, Магнітогорської державної консерваторії ім. М.І. Глінки тощо.

 

    Міжнародні зв’язки дозволяють проводити аналіз тенденцій розвитку тенденцій культури і мистецтва у сучасному світі. Обласний навчально-методичний центр щиро дякує усім митцям, які співпрацюють з нашим закладом. Спілкування та сумісна методична і творча робота продовжується. Сподіваємось на наступні цікаві події та зустрічі…