Post navigation

КРУГЛИЙ СТІЛ ВИКЛАДАЧІВ МУЗИЧНО-ТЕОРЕТИЧНИХ ДИСЦИПЛІН

14 березня 2025
 

КРУГЛИЙ СТІЛ ВИКЛАДАЧІВ МУЗИЧНО-ТЕОРЕТИЧНИХ ДИСЦИПЛІН

 
     12 березня 2025 року в режимі онлайн на платформі ZOOM відбулось семінарське заняття викладачів музично-теоретичних дисциплін мистецьких шкіл Харківщини. На семінарі були присутні 62 викладачі.
 
На початку заходу директор ОНМЦПК Тамара Михайлівна Самоварова привітала присутніх і з нагоди 25-річчя Центру оголосила подяки викладачам за плідну співпрацю, професійний, творчий підхід до проведення освітньо-методичних заходів з удосконалення професійних компетентностей працівників культосвітніх закладів, які долучались до співпраці і брали активну участь у роботі Центру. Методист Жанна Вікторівна Борисевич проаналізувала діяльність методичного об’єднання за цей період, розповіла про форми методичної роботи. Протягом 25 років існування ОНМЦПК колективами харківських авторів створені навчальні програми для мистецьких шкіл: «Розгорнутий тематичний план «Українська і зарубіжна музичні літератури», «Колективне музичення. Шумовий оркестр», «Елементарна теорія музики. Предмет за вибором», хрестоматії «Граємо у шумовому оркестрі», «Слуховий аналіз на уроках сольфеджіо, музичної грамоти і практичного музикування», «Збірник музичних диктантів на матеріалі естрадної та джазової музики». Всі ці видання були затверджені ДМЦНЗКіМ, ДНМЦЗКМО (м. Київ). Методичним центром були рекомендовані харківські викладачі для створення типових навчальних програм. На прохання ОНМЦПК викладачі-теоретики Харківщини рецензували розробки своїх колег, було надруковано багато навчально-методичних посібників. За 25 років проведено понад 130 обласних заходів. З лекціями й доповідями на семінарах, круглих столах і підвищенні кваліфікації виступали ініціативні, активні викладачі, ділячись своїм досвідом, власними методичними розробками і методиками. У складі методичного об’єднання працюють 15 викладачів-методистів. Фахівці шкіл беруть участь в обласних оглядах-конкурсах педагогічної майстерності й конкурсах відкритих уроків. Тільки у 2024-2025 навчальному році семінари й підвищення кваліфікації відвідали 307 слухачів.

 
Обласні музично-теоретичні змагання учнів мистецьких шкіл проводились у різноманітних формах. Це були музично-театральні постановки, інсценування, питання і відповіді, тестування, твори-роздуми на запропоновану музику, брейнг-ринг тощо. Обласні олімпіади з сольфеджіо для учнів випускних класів і 4 класів охоплювали широке коло практичних і теоретичних завдань. Ж. В. Борисевич побажала викладачам подальших творчих успіхів.
 
Викладач-методист Київської дитячої музичної школи № 12, кандидат мистецтвознавства, Ірина Андріївна Жданько виступила з доповіддю на тему: «Організація освітнього процесу в групі раннього естетичного розвитку». Вона висвітлила способи організації групи раннього естетичного розвитку, підкреслила, що ранній музичний розвиток став актуальним суспільним освітнім запитом. Метою створення групи раннього розвитку є: арттерапія, соціалізація та адаптація учнів, виявлення й розвиток їхніх музичних здібностей, формування навичок, мотивація до навчання. Доповідачка зазначила основні форми роботи з дітьми молодшого віку. Це вокально-інтонаційні, слухові, ритмічні, а також нейрогімнастичні, артикуляційні, моторні вправи. І. А. Жданько познайомила викладачів з методикою Нінелі Жилютової, а саме: з музичними пальчиковими іграми, творчими завданнями, казками тощо. І. А. Жданько поділилась власним досвідом роботи в групі раннього музичного розвитку в КДМШ № 12, продемонструвала різноманітні цікаві форми роботи з учнями. На цей час у школі крім музичних занять для малечі проводяться уроку живопису, шумового ансамблю, заняття інклюзивного напряму, сценічні виступи, концерти-презентації та багато інших цікавих заходів.
 
Доповідь Вікторії Валеріївни Гордієнко, викладача-методиста Харківської дитячої музичної школи № 1 ім. Л. Бетховена була присвячена темі: «Семі-опера як один зі специфічних жанрів англійської барокової опери (в контексті аналізу київської прем’єри семі-опери Г. Перселла «Король Артур: у пошуках героя»)». Глибокий, ретельний аналіз твору охопив такі аспекти, як: провідні ознаки жанру семі-опери, внесок у розвиток жанру Г. Перселла, історія створення цього твору і сценічного втілення, виявлення знахідок у сценографії, структурі мізансцен, поєднання традиційних і новаторських ідей, особливості постановки й прем’єрного показу 12-13 жовтня 2024 року у колонній залі Київській національній філармонії, інтерв’ю з виконавцем однієї з головних ролей – Дмитром Запорожаном, викладачем Харківської ДМШ № 1 ім. Л. Бетховена, заступником голови ЦК «Вокально-хорове мистецтво» ХМФК ім. Б.М. Лятошинського, членом Національної всеукраїнської музичної спілки, солістом Дніпропетровського будинку органної та камерної музики; учасником творчого складу мистецької платформи «Open Opera Ukraine» (м. Київ). Слухачі семінару мали чудову нагоду познайомитись з відеозаписом основних, ключових сцен опери із субтитрами українською мовою.
 
По закінченню семінару викладачі шкіл привітали колектив ОНМЦПК з ювілеєм, виказали щире задоволення професійним рівнем роботи семінару, творчою атмосферою та піднесеним настроєм, що панували на цієї зустрічі.