Post navigation
13 травня 2025
КУЛЬТУРА СПІВУ МОВОЮ ОРИГІНАЛУ
07 травня 2025 року в режимі онлайн на платформі ZOOM відбулося третє, заключне семінарське заняття за участі Олександри КУЗЬМІНОЇ, доцента кафедри сольного співу та оперної підготовки Харківського національного університету мистецтв ім. І.П. Котляревського, солістки Харківської обласної філармонії за темою: «Співак і мова. Культура співу мовою оригіналу: теорія і практика»..
На семінарському занятті були розглянуті питання культури співу французькою мовою:
– фонетика французької мови: основні теоретичні аспекти;
– труднощі для носіїв слов’янських мов, зокрема української (відмінність між правилами читання в розмовній мові та при співі);
– старофранцузька мова і сучасна французька мова (до чого може привести зміна одного ЗВУКУ при вимовлянні);
– вимова голосних та приголосних, сполучень літер та звуків (особливі знаки в текстах);
– розбір текстів творів з коментарями;
– слухання творів у виконанні вокалістів – носіїв французької мови;
– корисні ресурси (посилання на: словники, клавіатуру з символами МФА(IPA), онлайн-перекладач та сайт з текстами)
Пані Олександра надала практичні поради щодо вимови окремих звуків та поєднання літер і звуків, акцентувала увагу на творах Ж.Б.Векерлена, які досить часто співають в класі вокалу саме мистецьких шкіл і де використовується старофранцузька мова. Кожен теоретичний аспект супроводжувався відео прикладами співу текстів носіями мови, які до того ж є всесвітньо відомими співаками. Всі представлені арії слухачі семінару мали можливість прослухати з попереднім показом і розбором транскрипції вимови тексту арій.
Доповідачка знов нагадала Міжнародний фонетичний алфавіт і алгоритм користування ним, а також надала важливі посилання на допоміжні матеріали щодо роботи над текстами вокальних творів французькою мовою..
Наприкінці семінару доповідачка відповіла на численні питання слухачів.
Слухачі щиро подякували пані Олександрі за плідну роботу, цікаву об’ємну інформацію та надані практичні рекомендації та звернулись до неї з проханням написати методичний посібник на допомогу викладачам мистецьких шкіл саме з питань виконання вокальних творів мовою оригіналу.